fbpx


Вкусив кліщ. Що робити?

Снимок экрана 2021-05-31 в 13.12.10

✔️Зверніться негайно до найближчої медичної установи.
✔️Якщо немає такої можливості, не гайте часу і видаліть кліща самостійно. Зафіксуйте дату укусу.
✔️Ні в якому разі не можна розчавлювати кліща, особливо пальцями! Оскільки вміст його черевця може забруднити рану і сприяти інфікуванню постраждалого, або попасти на шкіру того, хто надає допомогу.
✔️Небезпечно використовувати для видалення кліща народні методи (олію, лак для нігтів, нашатирний спирт, вазелін, гарячий сірник, тощо) – рятуючись від задухи, кліщ може зригнути в рану.
✔️Видаліть кліща за допомогою петлі з нитки, закріпивши її найближче до шкіри постраждалого, або гострокінцевим пінцетом, захопивши кліща як можна ближче до поверхні шкіри, потягніть його плавно вгору, впевненим рухом, але не прокручуючи та різко не висмикуючи.
Після видалення обробіть місце укусу та руки антисептиком, або теплою водою з милом.
✔️За даними CDC, зберігати кліща і відносити до лабораторії на дослідження не має практичної цінності. Утилізуйте його, загорнувши в шматочок липкої стрічки/скотчу, або змийте в унітаз.

Коли здавати аналізи?
Імуноглобуліни М визначаються не раніше 10-го дня з моменту укусу, імуноглобуліни G – починаючи з 3-го тижня. Часто перше здавання аналізів дає хибнонегативні результати, тож якщо є підозрілі симптоми: підвищена температура, болі в м’язах, суглобах, висипка на шкірі, симптоми, схожі на застуду – варто перездати аналізи повторно, можливо декілька разів, принаймні з інтервалом 2 тижні.

Профілактика хвороби Лайма (кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз):
За інформацією ILADS (Міжнародне товариство Лайм- асоційованих хвороб), дані щодо ефективності медикаментозної профілактики суперечливі і потребують більш ретельних досліджень.
Найкращою профілактикою є запобігання укусу кліща та якнайшвидше видалення, якщо це все ж сталось.
На сьогодні з метою медикаментозної профілактики використовують лише Доксициклін однократно дорослим та дітям старше 8 років, якщо з моменту присмоктування кліща пройшло ≥ 24 години, не пізніше 72 год після події або кліщ ≥ 4-5мм в довжину.

❗️Не застосовується у вагітних, дітей молодше 8 річного віку і має ряд протипоказань
❗️Обов’язково зверніться до лікаря, щоб визначитись з необхідністю прийому препарату, можливими протипоказаннями та подальшою тактикою.

Ukrainian